• „Poznávame svoje telo s Adamkom“

Nový týždeň sme začali s kamarátom Adamkom, s ktorým sme si zopakovali všetko dôležité o našom tele. Začali sme rozhovorom na koberci, kde sme si prostredníctvom vytvorenej pomôcky – nakresleného ľudského tela v skratke povedali o dôležitých orgánoch v našom tele. Zo skladačky sme poskladali maketu kostry, pri ktorej sa deti naučili čo – to nové o kostiach a ich funkcii. Následne nás Adamko „zaviedol“ medzi obrázky na IT tabuli, kde sme si cez prezentáciu zopakovali všetko potrebné, zahrali sme sa logické hádanky a užili si veselé aktivity s Adamkom, na ktorého sa tešíme opäť v decembri.

• Návšteva uja poľovníka Erika

"Lesy sú "pľúcami" našej zeme,

ktoré čistia vzduch a dodávajú našim ľuďom novú silu."  Franklin Delano Roosevelt

Aj v našej materskej škole sa snažíme deťom vštepovať lásku k prírode a k zvieratám, vážiť a ctiť si ju. A tak sme pozvali medzi nás uja poľovníka Erika Hirschnera, ktorý sa najskôr deťom predstavil a oboznámil ich s poslaním lesníkov a poľovníkov.

Deti so záujmom počúvali uja poľovníka, ktorý rozprával naozaj pútavo a veľmi pekne. Ujo Erik porozprával deťom o živote jeleňa – od jari do zimy a vysvetlil im všetko čo bolo pre deti zaujímavé vedieť. Mohli sme obdivovať aj krásne parohy, o ktorých sme sa taktiež dozvedeli množstvo zaujímavostí. Neskôr prišiel na rad aj roh – vábnička, na ktorom sme počuli zvuky jeleňa – jeho privolávanie jelenice, dokonca aj zvuk chrápajúceho jeleňa J . Ujo dával deťom rôzne otázky z lesa, povedali sme si o bylinožravcoch, mäsožravcoch a všežravcoch, o dôležitom čísle 5 – ako dlho vydrží človek bez vody a jedla, bez vody 5 dní a bez jedla 5 týždňov. Pre deti bolo veľmi zaujímavé chytiť si paroh, privoňať k nemu, podávať si ho. Nielen predškoláci ale aj najmenšie deti pútavo so zatajeným dychom pozorovali názorne ukážky  a hry , ktoré boli vhodné aj pre tie najmenšie detičky aby spoznali a pochopili čo najlepšie život jeleňa. Deti prostredníctvom tejto prednášky spoznali známe druhy lesných zvieratiek, dozvedeli sa, kde všade v lese môžu zvieratká bývať, čo jedia. Niektoré zvieratá sa naučili napodobňovať pohybom aj zvukmi.

Na záver ujo Erik daroval deťom pexeso s obrázkami lesných zvierat a každé jedno dostalo magnetku, aby si vždy spomenulo na príjemne strávený čas a zážitok, kedy sme sa hravou no pútavou formou naučili niečo nové z lesného kráľovstva. Určite budeme ešte dlho spomínať. Ďakujeme za zážitok.

• „Poďme spolu do kráľovstva vitamínov“

Dňa 7.11. sme si s deťmi pripomenuli a zopakovali dôležitosť a význam ovocia a zeleniny v projekte spolu s Adamkom v aktivite pod názvom - „Poznávame ovocie a zeleninu s Adamkom.“ Začali sme prezentáciou na interaktívnej tabuli, v ktorej sme si zopakovali ovocie a zeleninu, nasledovalo triedenie ovocia a zeleniny na koberci, kde deti buď do zeleného alebo do červeného kruhu triedili podľa slovných inštrukcií ovocie a zeleninu. Adamko si pre deti „pripravil“ aj pracovný list k tejto téme. Deti rozoznávali samostatne ovocie a zeleninu, uvedomovali si dôležitosť ich konzumácie. Opakovali si farby, hravou formou poznávali a triedili ovocie a zeleninu podľa inštrukcií a pokynov, či prehlbovali si slovnú zásobu.

• Tekvičková slávnosť v našej MŠ

• „Naša babka a náš dedko,

milí sú nám nadovšetko.

Keď k nám prídu na návštevu,

veselo je u nás veru.

Babka vždy len usmieva sa,

s dedkom zase dobre hrá sa.

Vždy, keď prídu oni k nám,

dobre a veselo je nám.“

Jeseň je obdobím umeleckých diel prírody, ktorá  je ako krásna paleta. Stromy ohromujú pestrými farbami. Takýmto krásnym umeleckým dielom je aj človek v jeseni života. Tvaroval a formoval ho Majster Život svojimi skúškami, radosťami, ale aj starosťami. Aj v našej materskej škole sme si tento mesiac pripomenuli sviatok našich babičiek, deduškov, starých mám či starých otcov, ktorí svojim láskavým slovom a úsmevom spríjemňujú naše dni.

Dňa 26. októbra sa v našej MŠ uskutočnila besiedka v oboch triedach pri príležitosti tohto sviatku, spojená s tekvičkovou slávnosťou. Naše deti sa predviedli krátkym programom v triedach, po ktorom spolu so svojimi rodičmi a starkými tvorili z tekvíc a rôznych iných prírodnín krásne ozdoby a dekorácie. Netrvalo dlho a našu materskú školu zaplavilo množstvo svetlonosov od výmyslu sveta. Nadšenie v detských očkách bolo pre nás všetkých odmenou. Veríme, že sa takto spolu stretneme aj o rok a strávime príjemné chvíle v spoločnosti našich detí. ( ostatné fotky vo fotoalbume)